Zbór ewangelicki w Nowym Mieście Lubawskim
Artykuły » Zbór ewangelicki w Nowym Mieście Lubawskim
- Nowy kościół z 1912 r.
- Kościół i rynek - początek XX w.
- Stary kościoł ewangelicki - początek XX w.
- Protestancki chór z Pastorem Mühlenbeckem.
- Widok na kościół - okres II wojny św.
W okresie międzywojennym pastorem ewangelickim był m.in. Lechner, Mühlenbeck i Mielke. Ostatnim duszpasterzem gminy był dr Wagner. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej większość ewangelików opuściła miasto i zbór przestał istnieć. Tak zakończyła się działalność kościoła ewangelickiego w Nowym Mieście. Już w 1945 roku podjęto próby przeznaczenia kościoła na potrzeby katolickiej młodzieży szkolnej. Jednakże w 1947 roku ówczesny starosta nowomiejski na podstawie decyzji Departamentu Wyznaniowego Ministerstwa Administracji Publicznej, majątek po gminie ewangelickiej przekazał w zarząd i użytkowanie ks. mgr Jerzemu Duninowi. Jego misją było tworzenie polskokatolickiej parafii.
Początkowo zgromadzenie to skupiało czterech wiernych i dopiero w pierwszej połowie 1948 roku ich szeregi zasiliło kilkudziesięciu kolejnych. Nie trwało to długo, gdyż wierni zaczęli opuszczać szeregi tegoż kościoła. Polskokatolicka parafia w Nowym Mieście Lubawskim przestała istnieć, zanim na dobre rozpoczęła swoją działalność. Niszczejący obiekt w końcu przebudowano i zaadaptowano na cele świeckie. Rozebrano wówczas małą neobarokową sygnaturkę, znajdującą się pośrodku szczytu nawy głównej oraz usunięto krzyż z wieży. Świadkowie tego wydarzenia wspominają, że nie było to łatwe, ze względu na brak chętnych do wykonania tego zadania. Od tego czasu budynek nie pełnił już funkcji sakralnych. W 1958 roku budynek został zaadaptowany na kino "Harmonia". Dziś mieści się w nim Centrum Informacji Turystycznej.
Dariusz Andrzejewski
Najważniejsza bibliografia:
- Agathon Harnoch, Chronik und Statistik der evangelischen Kirchen in den Provinzen Ost- und Westpreussen, Neidenburg 1890.
- Friedrich W. Heidemann, Handbuch der Post Geographie der Königlich Preußischen Staaten (…), Weimar, 1819.
- Eckart von Bonin, Statistische Beschreibung des Kreises Loebau (…), Löbau Westpr. 1889.
- Ryszard Kozłowski, Spór o poewangelicki kościół pomiędzy Rzymskokatolicką Parafią św. Mikołaja a Polskokatolicką Parafią Imienia Jezus w Grudziądzu (1947-1957) [w:] Rocznik Grudziądzki Tom XVI, Grudziądz 2005.
- Gustav Liek, Miasto Lubawa w Prusach Zachodnich z uwzględnieniem Ziemi Lubawskiej, red. naukowa Andrzej Radzimiński, Lubawa 2016.
- Leon Saunier, Statistisch-topographisches Adreß-Handbuch von Westpreußen: 1858, Danzig; Elbing 1858.
- Arthur Semrau, Beiträge zu der Geschichte der Stadt Neumark, Marienwerder, 1893.
- Rose Richard, Die Kirchenbücher der evangelischen Kirchen Ost- und Westpreussens, nebst einem Verzeichnis der Militär-Kirchenbücher (...), Papiermühle 1909.
- Rudolf Steege, Heimatbuch für den Kreis Neumark in Westpreußen bis 1941 Kreis Löbau (Westpr.), Wuppertal 1979.
- Jerzy Wultański, Kościół ewangelicki w Brodnicy, Brodnica 1995.
- Die Presse z 1910 r.